NordPlus Junior projektas „Scientific Hiking – Secrets of Water”
Projekto metu (2020-2022 m.) sukurta ir įgyvendinta ugdymo programa, apjungianti aktyvius žygius gamtoje kartu su tiriamąja gamtos mokslų praktika, analizuojant paviršinius vandens šaltinius ir aplinką.
Idėja projektui „Scientific Hiking – Secrets of Water” gimė atkreipus dėmesį į tai, kad daugumoje Baltijos šalių mokyklų ugdymo procesas buvo (ir vis dar yra) paremtas teorinių žinių įsisavinimu, daugelį veiklų vykdant uždarose klasėse. Tai nemotyvuoja mokinių mokytis, ypač gamtos mokslų, kurie paremti stebėjimais ir eksperimentavimu. Diskutuodami su partneriais iš Latvijos ir Norvegijos mokyklų nutarėme kartu sukurti tarpdisciplininę programą 5-9 klasėms, kurios metu gamtos mokslų mokytojai leistųsi į pažintinius žygius kartu su mokiniais, tyrinėdami įvairius paviršinius vandens šaltinius (Baltijos jūrą, upes, ežerus, šaltinius, pelkes), analizuodami kraštovaizdžius, gamtinius procesus ir pan.
2019 m. susitikimo Vilniuje metu kartu parengėme projektą, kurį pateikėme programai NordPlus Junior. 2020 m. projektas „Scientific Hiking – Secrets of Water” (Nr. NPJR-2020/10047) gavo finansavimą ir buvo pradėtas įgyvendinti.
Pagrindiniai projekto paraiškoje numatyti etapai:
- Tarptautinės pedagogų komandos dalijimasis patirtimi ir praktikos pavyzdžiais, mokymasis vieniems iš kitų;
- Ugdymo programos kūrimas – mokymosi turinio ir medžiagos paruošimas;
- Ugdymo programos tikrinimas ir tvirtinimas, naujos mokomosios medžiagos rengimas.
Labai svarbi kiekvieno tarptautinio projekto dalis – dalyvių bendravimas ir bendradarbiavimas, mokymasis vieniems iš kitų, skirtingų kultūrų ir vertybių pažinimas.
Įgyvendinant projektą „Scientific Hiking – Secrets of Water” Latvijos, Norvegijos ir Lietuvos mokytojai nemažai vieni su kitais bendravo virtualiai, nes didžiąją dalį projekto įgyvendinimo laikotarpio visame pasaulyje buvo paskelbta Covid-19 pandemija. Kai tik buvo galimybė, vyko ir gyvi susitikimai.
Viso projekto laikotarpiu (2020 – 2022 m.) įvykę gyvi ir virtualūs susitikimai:
- 2020 10 08 Pirmasis, virtualus susitikimas (Zoom);
- 2020 11 25 Virtualus susitikimas (Zoom);
- 2021 08 24 Virtualus susitikimas (Zoom);
- 2022 05 09 Virtualus susitikimas (Zoom);
- 2022 05 17 Virtualus susitikimas (Zoom);
- 2022 06 15-19 Susitikimas Lietuvoje, Vilniuje. Žygis su „Pažinimo medžio” mokiniais;
- 2022 08 25-29 Susitikimas Norvegijoje, Bergene. Žygis su „Bergausis” mokyklos mokiniais;
- 2022 09 12-16 Virtualus susitikimas (Zoom);
- 2022 10 11-15 Paskutinis susitikimas Latvijoje, Litganėje, mokinių ir mokytojų žygis, ugdymo programos išbandymas kartu.
Mokiniams dalyvavimas šiame projekte suteikė naujos patirties, gilino jų turimas žinias gamtos mokslų srityse, užsienio valstybės gamtinio kraštovaizdžio tyrinėjimas bei vertinimas praturtino geografijos dalyko kompetencijas, o gamtos išbandymai grūdino valią ir buvo labai gera ištvermės treniruotė.
Mokytojams projektas suteikė galimybių mokytis vieniems iš kitų, kartu kurti ir išbandyti aktyvius mokymosi gamtoje metodus kartu su mokiniais tiek savo šalyse, tiek tarptautiniu lygmeniu. Sukurta patyriminio ugdymo gamtoje programa visose partnerių šalių mokyklose sėkminagi taikoma ir pasibaigus projektui.